Bőrképletek kimetszése

 (anyajegyek, szemölcsök eltávolítása)

Képgaléria - Bőrképletek kimetszése 

A beavatkozás során bőrképleteket – festékes anyajegyeket, szemölcsöket, jó- vagy rosszindulatú bőrtumorokat, stb. – távolítunk el, majd a keletkező lágyrészhiányt feszülésmentesen zárjuk.

A bőrfüggelékek és egyéb jóindulatú bőrelváltozások (papilloma, fibróma, szemölcs, stb.) eltávolítása nemcsak szikével, hanem lézerrel is történhet, mely sokszor szebb eredménnyel jár, mint a sebészeti úton végzett kimetszés.

A bőrképletek kimetszése nem megterhelő, nem fájdalmas beavatkozás még bonyolultabb technikák alkalmazása esetén sem.

Kinek és miben segít a bőrképletek kimetszése?

A páciensek elsősorban a festékes anyajegyek, kiálló szemölcsök vagy bőrgyógyászati, illetve egyéb orvosi javaslatra kérik a képletek eltávolítását. Szövettani vizsgálat mind a szikés, mind a lézeres eltávolítás után lehetséges.

Sajnos, sokszor szembesülünk a modern lézerek adta előnyök ismeretének hiányával, ill. a hiányos ismeretek birtokában a jobb eredményt biztosító lézerkezelés elutasításával.

A kimetszés annak segít, illetve javasolt, akinek valamely testtáján nem kívánt vagy kóros bőrképlete van és a bőrképlet:

  1.  rosszindulatú,

  2. rosszindulatúság gyanúját kelti,

  3. megváltozott a

    1. mérete,

    2. felszíne,

    3. színe,

    4. széle,

  4. nem esztétikus megjelenésű,

  5. rendszeresen sérülésnek van kitéve (pl. dörzsölődik, beakad, és kisebesedik, vérzik),

  6. nehezíti a ruhaviselést és a mozgást,

  7. panaszossá válik:

    1. viszket

    2. égő érzést vált ki.

Ha a bőrképlet kimetszése önmagában nem oldja meg a problémákat, akkor egyéb beavatkozással, utókezeléssel kell kiegészíteni a bőrképlet eltávolítását (pl. szilikontapaszos rögzítés, kompressziós ruha viselése, szteroidinjekciózás, röntgenbesugárzás, kemoterápia, modern lézeres eljárások). Bizonyos rosszindulatú bőrképletek esetén szükség lehet ismételt kimetszésre a megfelelő biztonsági zóna eléréséhez, illetve egyéb onkológiai utókezelésre is.

Mit nem várhatunk a bőrképletek kimetszésétől?

A bőrkimetszés nem tud korrigálni minden, a páciens által megálmodott, néha irreális elvárást a bőrfelszínen. Nem lehet mindent megoldani a műtéttel. Ennek egyrészt műtéttechnikai korlátai vannak, másrészt nem indokolt minden bőrképlet eltávolítása. Minden beavatkozás, amelynél a kimetszés mélységében eléri a bőr alsó felét heggel fog gyógyulni. Ez alól a lézeres beavatkozás sem kivétel. Tudomásul kell venni, hogy a modern lézerek igen jó berendezések, de tévhit, hogy minden megoldható lézerrel. A bőrelváltozás típusától, illetve a lézerkészülék fajtájától függ, hogy a probléma megoldására alkalmas-e a lézer. Hegmentes gyógyulásra csak az egészen felületes bőrképletek eltávolítása esetén lehet számítani.

Előtte - Utána képek

Mauris mattis tortor turpis, sed tempus felis convallis eget. Nunc sed justo vitae erat placerat bibendum at sit amet nulla.

Előtte

Utána

Az első konzultáció

Az első konzultáción megbeszéljük a problémát, illetve az Ön által kívánt eredményt.

Ha szükséges, készítünk pár képet a jelenlegi állapotról. A fotók lehetővé teszik, hogy Ön több irányból megtekintse az érintett testrészt.

Megfigyeljük a bőrképletek és bőrfüggelékek elhelyezkedését és a környező szervekhez való viszonyukat, valamint kitérünk a bőr minőségére is. Megvizsgáljuk a testen lévő egyéb bőrképleteket és hegeket, illetve ezek elhelyezkedését, egymáshoz viszonyított helyzetét és arányát.

Még az egészen apró, banálisnak tűnő elváltozások is minősülhetnek súlyosnak, ha kényes anatómiai helyen vannak, illetve rosszindulatúság gyanúját keltik. A biológiai viselkedés és az elhelyezkedés igen fontos az eltávolítás módjának megválasztása szempontjából.

Felhívjuk a figyelmet a

  • genetikai adottságokra, amelyek befolyásolják a műtéti tervet és a hegképződést.

  • az esetleges aszimmetriára, amit a jól elvégzett bőrképletkimetszés sem tud korrigálni.

  • az esetleges ér-, idegi- vagy mozgásszervi érintettségre.

Ahhoz, hogy a beavatkozást a lehető legnagyobb gondossággal tudjuk megtervezni, információkat kérünk az egészségi állapotról, a szedett gyógyszerekről, gyógyszerallergiákról és a korábbi beavatkozásokról, sérülésekről, kezelésekről. Ezeket az információkat az online kitölthető egészségfelmérő kérdőívünkön(link) is beküldheti.

Felkészülés a műtétre

Bizonyos lézeres beavatkozás előtt szükség van tesztkezelésre, amikor néhány cm2-nyi bőrfelületen próbakezelést végzünk, mellyel ellenőrizzük a bőr reakcióját, illetve a páciens megismerkedik az eljárással és a gyógyulási folyamattal. Ha lehetséges, akkor már az első konzultáció alkalmával elvégezzük a tesztkezelést. Meghatározott várakozási idő után, a kezelt bőrfelszín reakciójától függő beállításokkal elvégezhető a teljes felület kezelése.

A műtét előtt szükség lehet néhány vizsgálatra az Ön egészségi állapotától függően.  Ezen eredmények birtokában lesz biztonsággal elvégezhető a műtét. Ha Ön dohányzik, aszpirint, egyéb véralvadásgátló gyógyszert vagy más gyulladáscsökkentő tablettát ill. egyéb gyógyszert szed, kérem, jelezze ezt nekünk! Ezek a szerek ugyanis fokozhatják a vérzési hajlamot vagy egyéb interakciót okozhatnak a műtét alatt.

A műtéti eljárás

A bőrkimetszéseket csaknem mindig helyi érzéstelenítésben (link) végezzük, teljesen fájdalommentesen. Lézeres kezelés esetén, ha fájdalomcsillapító krémet használunk, akkor a zsibbadó érzés kialakulásához 45-90 percre is szükség lehet.  Ilyenkor a műtét teljes ideje alatt éber állapotban van a páciens, így természetesen hallja a műtét alatti hangokat. Indokolt esetben, illetve kényes helyen levő vagy igen nagy bőrképlet esetén intravénás bódításban vagy altatásban is elvégezhető a beavatkozás.

Napjainkban sok elérhető kezelési mód van a hagyományos szikés eltávolításon kívül a bőrképletek kezelésére. Ezen terápiás eljárások közül mindig a páciens szempontjából a legoptimálisabbat kell kiválasztani. Indokolt esetben ezeket az eljárásokat kombinálni vagy kiegészíteni is lehet egyéb beavatkozással ( pl.: modern lézeres eljárások ), amivel még tovább lehet javítani az eredményen.

A legmodernebb technikák és varróanyagok használatával még a plasztikai sebészek sem tudnak heg nélkül operálni. A plasztikai sebész elkövet mindent az optimális sebgyógyulásért, de a műtétet követő periódus már a páciens adottságain múlik. Az általános műtéttechnikai alapszabályokat a plasztikai sebészet speciális módszereivel együtt kell alkalmazzuk, a legegyszerűbb műtétek esetén is. A kényes helyen elhelyezkedő, ill. nagyméretű bőrképletek kimetszése plasztikai sebészeti ismereteket igényel. A bőrképlet kimetszésekor igyekszünk a legoptimálisabb heggyógyulást elérni, a megfelelő hegirány kiválasztásával és a szétválasztott lágyrészek ( a bőr és a bőr alatti szövetek ) maradéktalan egyeztetésével.

A kimetszés nagyságát és a keletkező lágyrészhiány zárásának módját az elváltozás elhelyezkedésének, méretének, valamint a feltételezett tulajdonságának együttes figyelembevételével határozzuk meg. A bőrképletek eltávolításánál mindig az onkológiai szempontok az elsődlegesek és csak utánuk következnek az esztétikaiak. A bőrképleteket mindig az ép környező szövettel együtt kell eltávolítani. Az onkológiai szempontok maximális betartása mellett igyekszünk optimális (rejtett pozícióban lévő, vonalas, lehető legrövidebb) heget elérni.

Lézeres eltávolításnál (lézerkés) szike helyett lézert használunk a szövetek vágásához. A lézerfény úgy választja szét a szöveteket, hogy közben nem sérti a maradandó sebszéleket ezzel segítve a gyors és szép sebgyógyulást.

Ha indokolt, akkor az eltávolított bőrképletet kórszövettani vizsgálatra küldjük (ezt lézeres eltávolítás esetén ugyanúgy meg tudjuk tenni), melynek eredményét a páciens rendelkezésére bocsátjuk. A patológus szakorvosok végzik a szövettani vizsgálatot, amely pontos értékelést ad az eltávolított bőrképlet minden szövettani tulajdonságáról.

Alapszabály, hogy a sebszéleket feszülésmentesen kell egyesíteni. Ha ez nem lehetséges, akkor valamilyen szövetpótló eljárást kell alkalmaznunk: helyi vagy távoli lebenyek, részvastag- vagy teljesvastag bőrpótlás. Ugyanez a helyzet nagyobb bőrképlet, előnytelen elhelyezkedés vagy rosszindulatúság gyanúja esetén is, illetve ha mozgásszervi vagy ér- és idegképletek sérültek vagy maradtak fedetlenül. Az ilyenkor keletkezett lágyrészhiány pótlásához legoptimálisabb a szomszédos terület felhasználása, mivel annak hasonlóak a tulajdonságai. Bőrpótlás esetén természetesen több hegvonalra kell számítani, mint egy sima sebzárás esetén.

A műtét közben gondos vérzéscsillapítást végzünk, valamint nagyobb feltárás esetén a drain behelyezésére is szükség lehet. A műtét végén kötést helyezünk fel, majd nyugalomba helyezzük a műtéti területet a szükséges leghosszabb ideig. Indokolt esetben nyomókötést vagy kompressziós ruhát is használunk.

A bőrképletek kimetszése nem megterhelő, nem fájdalmas beavatkozás, még bonyolultabb technikák alkalmazása esetén sem. Az esetek legnagyobb részben az egyszerű "bőrképlet-kimetszés", máskor a bonyolultabb beavatkozások ígérik a lehető legoptimálisabb eredményt. A bőrképlet elhelyezkedésétől és a kimetszés nagyságától függő műtéttípusok:

Egyszerű kimetszés direkt sebzárással:

Gondos vérzéscsillapítás után feszülésmentesen, könnyedén egyeztetjük a bőrszéleket.

Egyszerű kimetszés a sebszélek mobilizálásával:

Feszülésmentes sebzáráshoz a sebszéleket közelíteni kell, amit alápreparálással érünk el.

Kimetszés lokális lebenyplasztikával:

Feszülésmentes sebzárás már alápreparálással sem oldható meg, ezért a szomszédos területen segédmetszést ejtünk és az így keletkezett lebenyt csúsztatjuk, illetve forgatjuk a keletkezett lágyrészhiányba, ahol öltésekkel rögzítjük.

Kimetszés távoli lebenyplasztikával:

Ez napjainkban már ritkán alkalmazott eljárás. A keletkezett lágyrészhiány bármely okból nem pótolható a szomszédos területből, ezért a test egy távolabbi részéből készítjük. Azonban a nyélátvágás csak 3 héttel később történhet, így addig a két távolabbi testrészt egymáshoz kell rögzíteni, ami igen megterhelő a páciensnek.

Kimetszés szukcesszív (részleges) kimetszéssel (minimum 2-3 műtét szükséges):

Igen nagy bőrképletek esetén alkalmazhatjuk a részleges kimetszést, amikor több műtéttel távolítjuk el a bőrképletet. Minden műtétnél a maximálisan még elvégezhető kimetszést alkalmazzuk, hogy a seb éppen zárható legyen. Ezután várakozunk, amíg a műtéti terület teljes fellazul (kb.: 3-6 hónappal később), majd megismételjük az eljárást. Addig ismétlünk, amíg el nem fogy teljesen a bőrképlet.

A teljes eltávolítást követően az utolsó beavatkozás a hegkorrekció, melynek alkalmával törekszünk minél vékonyabb, jó minőségű heget elérni.

Kimetszés szövettágító (expander) alkalmazásával:

A részleges kimetszés alternatívája a szövettágítóval végzett eltávolítás, amikor a bőrképlet melletti ép bőrfelszín alá egy expandert ültetünk be, hogy annak segítségével elégséges bőr keletkezzen a kimetszést követő lágyrészpótláshoz.

Ebben az esetben minimum 2 műtétre van szükség:

  • Az első műtétnél beültetjük a szövettágítót és azt lassan, tervezett időpontokban sóoldattal töltjük fel, így tágítjuk a szomszédos bőrt.

  • A második műtét alkalmával kimetsszük a bőrképletet és a keletkező hiányba „terítjük” a feltágított bőrt.

Pár hónappal később, amennyiben szükséges, még hegkorrekciót is végezhetünk.

Z-plasztika

Az ún. Z-plasztikát elsősorban rossz irányú, megrövidült hegek kimetszésénél heghosszabbításra használhatjuk többszörös lebenyplasztikaként. Ritkán, de egyéb nem ideális helyen elhelyezkedő bőrképletek eltávolításakor is szóbajön ez az eljárás.

Kimetszés a bőr szabad átültetésével:

Igen nagy bőrképlet vagy igen gyenge minőségű bőr esetén csak a bőrátültetés jön szóba. Ebben az esetben a test egyéb területéről vett, részvastag bőrrel fedjük a keletkező hiányt. Ilyenkor ez a legbiztonságosabb eljárás, de az adó- és a kapóhelyen is seb keletkezik, így két helyen kell sebgyógyulásra számítani.

Kimetszés szabad lebenyes pótlással:

Ugyanez a helyzet nagyobb bőrképlet, előnytelen elhelyezkedés vagy rosszindulatúság gyanúja esetén is, illetve ha mozgásszervi vagy ér- és idegképletek sérültek vagy maradtak fedetlenül. Az ilyenkor keletkezett lágyrészhiány pótlásához legoptimálisabb a szomszédos terület felhasználása,

Ez egy speciális, nagy felkészültséget igénylő bonyolult műtét, melyet nagy kiterjedésű, illetve szabadon maradt mozgásszervi és/vagy ér- és idegképletek sérültek jó minőségű lágyrészekkel való fedésére használunk. Az önálló vérellátással bíró szabadlebeny tartós és megbízható fedésen túl esztétikailag is szép eredményt ad.

A felépülés időszaka

A leggyakrabban helyi érzéstelenítésben végzett bőrkimetszés után haza lehet menni és semmilyen gyógyszer által okozott mentális utóhatásra nem kell számítani. Intravénás bódításban végzett műtétnél szintén haza lehet menni, de a beavatkozás napján autót vezetni és komoly, megfontolt döntéseket nem szabad hozni a gyógyszer utóhatása miatt. Altatásban történt műtét után egy éjszakát célszerű a klinikán tölteni.

A bőrképletek kimetszése után minden esetben pihenés és maximális kímélet javasolt. Átmeneti feszülés és égő, viszkető érzés lehetséges. A műtétet követő 1-3 nap több kellemetlenséggel járhat, de ez csak átmeneti probléma, amelyet a fentebb leírt elváltozások okoznak. A kezdeti elszíneződés (bevérzés) és ödéma természetes velejárói lehetnek a műtétnek, és gyorsan megszűnnek – igen ritka esetben pár hétig is eltarthatnak, de a duzzanattal  együtt nyomtalanul eltűnnek, ez különösen jellemző az igen lágy szövetekben.

Egy héttel a beavatkozás után kötést cserélünk és leellenőrizzük a sebet és környékét. A behelyezett varratokat általában a 7 - 21. nap környékén távolítjuk el. Ideális esetben a műtéti hegek a műtét után 2 - 3 hónap múlva alig észrevehetők. A bőrképlet kimetszése után a végleges eredmény a műtét után 1 – 1,5 évvel később értékelhető. A kóros hegképződéssel rendelkező páciensek esetén még 1 év után is várható javulás, de a folyamatok már kevésbé szembetűnőek.

Lézerrel végzett kezelés után mindenkinél más és más lehet a bőr reakciója. Leggyakoribb az enyhe vagy közepes napégéshez hasonló, viszkető, égő érzés, duzzanat és pirosság. A kezdeti feszítő érzés és a duzzanat gyorsan megszűnik, illetve jegeléssel sokat enyhíthetünk rajtuk.

Lézeres kezelés után – különösen, ha nagyobb felszínt kezeltünk – kialakulhat herpeszfertőzés a szokásos helyeken, ilyenkor  megelőző herpesz elleni, illetve antibiotikus kezelésre lehet szükség.

Kb. 1 héttel a lézeres hámlasztás után a bőr szárazzá és hámlóvá válik. A kezelt terület lehámlása után kialakul egy új bőrfelszín, mely kezdetben rózsaszínű és fokozatosan halványodik el. Ez a folyamat akár egy évig is elhúzódhat. Ez teljesen normális jelenség és természetes velejárói a műtétnek.

A lézeres hámlasztás után kezelhetjük a felületet fedetten vagy nyitottan. A zárt kezelés esetén egy steril kötést helyezünk fel az első 1-3 napban. A páciens ezt követően naponta 1-2 alkalommal friss, szappanos vízzel mossa le a kezelt felszínt, majd krémmel ( pl.: Ialugen Plus ) kenje be ! A nyitott kezelés alkalmával egyből a krém kerül a kezelt felszínre. Ennek a sebkezelésnek célja, hogy megakadályozza a finom, felületes pörkképződést, ill. gyorsítsa annak leválását. Az esetek többségében pár nap alatt egy vékony pörkréteg alakul ki. A bőr felső rétege besötétedik, megkeményedik és a kezelt felszín feszessé válik. Ez a réteg fokozatosan megrepedezik, majd 7-10 napon belül, fájdalommentesen lehámlik az alatta levő ép bőrről, de ennek időtartama függ a páciens és a kezelt terület adottságától. A hámlás után sem nyílt seb, sem heg nem marad vissza, az új arcbőr fényes és élénk színű kezdetben. A hámlást követően azonnal viselhető smink. A friss, újraképződött bőrfelszínt kezdetben zsírosabb, majd vizes bázisú hidratáló krémmel javasolt ápolni 2-3 hónapig.

Mivel a lézeres kezelés gyakran napnak kitett bőrfelszínen történik, ami rendszeresen ki van téve a nap káros sugarainak, így fokozottan ügyelni kell a kezelt terület utókezelésére, fényvédelmére. 50 faktorszámú ( SPF 50 ) napvédő krém használatát javasoljuk 3-6 hónapig a sebgyógyulás után, amely kellő védelmet nyújt az UV-A és az UV-B sugarak ellen. A lézeres hámlasztás után 4 hétig tartózkodjon a napozástól és a szolárium használatától. Bővebb információt a CO2 hámlasztásról/bőrfiatalításról eljárásról a „Lézeres hámlasztás” oldalunkon szerezhet.

A plasztikai beavatkozás után 3-6 hétig tartózkodjon minden megerőltető sporttól és fizikai tevékenységtől! Kerülni kell a friss hegek mechanikus irritációját, a napozást és a szoláriumot ezen időszak alatt! 

Ellenőrzések, kontroll

Minden plasztikai beavatkozás után – még „banális” bőrképlet eltávolítása után is - rendszeresen kell ellenőrzésre járni, így a bőrképletek kimetszése után is.  A szükséges kontrollvizsgálatok száma és gyakorisága a beavatkozás jellegétől és a páciens egyéb alkati adottságaitól függ.

A kóros hegképződéssel rendelkező páciensek esetén ennek igen nagy jelentősége van. A heg spontán, egyéni sajátosságaitól befolyásolt érési folyamata akár 1,5 évig is eltarthat.

A rosszindulatú bőrképletek ellenőrzése a bőrképlet biológiai viselkedésétől, szövettani típusától függ. Bazaliómánál ez ritkább megjelenéseket jelent, míg melanoma esetén ez akár heti időközöket is jelenthet onkológus szakorvos bevonásával. A rosszindulatú bőrképletek esetén nem nyugszunk meg a teljes és tartós javulás elérésekor, hanem az ellenőrzéseket akár évekig is folytatni szükséges. A leggondosabb kombinált kezelés mellett is előfordulhat váratlan kiújulás rosszindulatú betegségek esetén. A szakirodalom megemlít olyan késői kiújulásokat, melyek 3 - 4 évvel később mindenféle bevezető panasz nélkül, hirtelen alakultak ki. A késői kiújulások korai felismerése és azok azonnali kezelése alapvető a rosszindulatú bőrképletek esetében.

Az előírt időpontokban elvégzett kontrollok alkalmával megvizsgáljuk a műtéti területet és megbeszéljük a további teendőket. Jó esztétikai és funkcionális eredmény csak a jól együttműködő, az utasításokat maximálisan betartó páciensekkel érhető el.

Kérjük, ne feledje: ha kérdése vagy problémája van, akkor az előre megbeszélt időponttól függetlenül is keressen bennünket!

Lehetséges szövődmények

Ha képzett plasztikai sebész hajtja végre a műtétet, valószínűleg váratlan események nélkül fog lezajlani az operáció és a gyógyulási idő. A bőrkimetszéseknek - mint minden más műtéti beavatkozásnak - lehetnek komplikációi még ideális körülmények között is.

Az általában előforduló műtéti szövődményeken (vérzés, fertőzés és sebgyógyulási zavar - link) kívül - melyek igen ritkák -, lehetnek a beavatkozásra jellemző speciális szövődmények is.

Sebgyógyulási zavar leginkább gyulladást követően alakul ki és igen ritka. Elsősorban nagyobb bőrképletek eltávolítása után jellemzőbb és helyileg jól kezelhető.

A hegvonalban igen ritkán előfordulhat egy – egy fehér kis ciszta (epithel cysta), mely ártalmatlan képződmény. Amennyiben magától nem múlik el, egy apró beavatkozással percek alatt megszüntethető.

Ritkább szövődmény a műtéti terület - szintén átmeneti -, rövid ideig tartó érzéketlensége vagy éppen érzékenysége, mely szintén a nagyobb bőrelváltozásokra jellemző.

Tudomásul kell venni, hogy a műtéti hegek idővel elhalványodnak és beolvadnak a környezetükbe, de sohasem lesznek teljesen láthatatlanok, még akkor sem, ha természetes redőben, rejtetten futnak. A legmodernebb eszközökkel, anyagokkal és a legkíméletesebb technikával behelyezett varratok esetén is előfordulhat, hogy a heg színe élénk és vörös, tapintata kemény és kissé kiszélesedett lesz. Ez leginkább az egyéni hajlamtól függ, így jelentős egyéni különbségeket mutathat. Ezen elváltozás idővel csökken, így a heg vékonyodik, színe halványodik. Ha ez mégsem következik be, akkor a teljes gyógyulást követően a heget eltávolítjuk és egyéb hegkezelő eljárásokkal kiegészítve kezeljük az új sebet.

A legmodernebb lézerkészülékkel és a legnagyobb gyakorlattal, valamint a legkíméletesebb technikával elvégzett lézeres hámlasztás esetén is előfordulhatnak speciális, a lézeres bőrkezeléssel kapcsolatos ritkán előforduló szövődmények. A kezelt felszínen bőrelszíneződések alakulhatnak ki a fokozott napérzékenység miatt ( már minimális mennyiségű napfény esetén is ): rózsaszínű, élénk vagy akár pirosas árnyalat, gyors leégés, illetve halvány, barna foltok a bőrfelszínen. Ez leginkább az egyéni hajlamtól függ, így jelentős egyéni különbségeket mutat. Ezek a színbeli elváltozások idővel csökkennek, majd teljesen eltűnnek. Igen ritka esetben akár 6 – 12 hónapig is megmaradhatnak. A színbeli elváltozásokat eredményesen lehet kezelni hidratáló, illetve fehérítő krémmel. A gyógyulási periódus alatt, a lézerrel kezelt felületen a herpesz fertőzés aktiválódhat, illetve milia jelenhet meg (apró pattanásokhoz hasonló bőrkiütések), melyek gyengéden letörölhetők. Hyperpigmentáció (fokozott pigmentáció = a környező bőrnél sötétebb, szabálytalan foltok) vagy a hypopigmentáció (csökkent bőrpigmentáció = a környező bőrnél világosabb, szabálytalan foltok) jelenhet meg a lézerrel kezelt felületen. A hyperpigmentáció fehérítő krémmel kezelhető és fokozatosan elhalványodik, viszont a sötét bőrűeknél valószínűbb. A hypopigmentáció sokkal ritkább és a világos bőrű páciensekre jellemzőbb. A bakteriális felülfertőzés, főleg nagy felszínen végzett mélyhámlasztás esetén fordul elő, de ilyenkor általában használunk antibiotikumot ennek megelőzése céljából. A kóros hegesedés kialakulása, habár nagyon ritka és szokatlan, de mégis előfordulhat lézeres hámlasztás után is, mely a bőr túlérzékenységének tekinthető.

A szövődmények megfelelő kezeléssel, beavatkozással leküzdhetők, ill. korrigálhatók, így a műtét végső eredményére nincsenek hatással vagy alig befolyásolják azt.

Eredmény

A bőrkimetszés eredménye már az első kötéscsere alkalmával egyértelmű, de a heg és környezetének teljes megnyugvása után válik teljessé. A bőrképletek eltávolításakor megszüntetjük, javítjuk, ill. korrigáljuk a bőrfelszíni betegségeket és hibákat.

A sebgyógyulás általában 2-4 héten belül teljes, de bonyolultabb eljárás esetén ez elhúzódhat. Ideális esetben a műtéti hegek a műtét után 2-3 hónappal már alig észrevehetők. A hegjellemzők ezen idő alatt spontán és fokozatosan változnak és a végleges, teljes sebgyógyulási időtartam általában 1-1,5 év !

Amennyiben a seb feszülés-mentesen és pontosan összefeküdt, akkor minimális hegszövet keletkezik, így a heg vékony és vonalas lesz. Azonban a problémamentesen gyógyult hegszövet is különbözik attól a szövettől, amit helyettesít, általában annál gyengébb minőségű. A sebgyógyulás mindenkinél és minden alkalommal más és más lehet, akár azonos területek esetén is.

Ha a sebgyógyulás zavara miatt nem optimális a hegképződés, akkor a teljes gyógyulást követően hegkorrekció jöhet szóba.

Kóros hegképződés

A plasztikai sebész atraumatikus műtéti technikával elkövet mindent az optimális sebgyógyulásért, de a műtétet követő periódus már a páciens adottságain múlik. A biológiai gyógyhajlam jelentős egyéni különbségeket mutathat, amelyek miatt sok a nehézség és a kiszámíthatatlan tényező.

A hegképződés egy aktív sejttevékenység eredménye, így a hegek minősége időben változik, azaz a leggondosabban végzett műtéti sebegyesítés utáni hegek is az első pár hét után átmenetileg vaskosabbak, vörösebbek, keményebbek lesznek, ezen állapotuk hetekig-hónapokig fennmaradhat, majd elvékonyodnak, elhalványulnak, és fél-egy év múlva érik el végállapotukat. Egyes hegek még egy éven túl is aktívak lehetnek, folyamatosan változhatnak.

A kóros hegképződés kialakulásához több tényező egyidejű és együttes hatása szükséges a familiáris halmozódáson és a bőrtípuson túl. A másodlagos sebgyógyulással gyógyuló, spontán hámosodó bőrhiány minden esetben hipertrófiás, olykor keloidos heggel gyógyul. Ha a műtéti metszés az izommozgások vonalába esik, csaknem biztosra vehető a kóros heg képződése, mert az állandó mozgásingerek a heg megnyugvását gátolják.

Kóros hegek közül megkülönböztetünk a környezetéből kiemelkedő vagy besüppedő hegeket. A kóros hegképződés leggyakoribb formája a megvastagodott, ún. hipertrófiás heg, mely kiemelkedik a környező bőrből és a kollagén túltermelődése okozza. Az esetek kisebb százalékában, ha ez a folyamat erősebb és nem áll le, akkor keloid kialakulásába torkollhat.

A heg kiemelkedése szerint megkülönböztetünk:

  • ATROPHIÁS HEG a bőr felszínéhez képest ez a hegtípus besüppedés, sorvadás formájában jelenik meg a bőrben. Kialakulásának hátterében az elégtelen mennyiségű kollagénrost termelődés, amely lehet alkati sajátosság vagy a gyulladásos folyamatok eredménye. A bőr alatti struktúrák, úgymint a zsír vagy az izmok csökkennek, ill. elvesznek. Az atrophiás heg speciális formája a stria, mely az igen gyorsan megfeszülő bőrön keletkezik. Ez a hegtípus pár év után spontán javulhat.

  • HYPERTROPHIAS HEG a bőr szintjében levő vagy abból alig kiemelkedő, de szélesebb, vagy az eredeti hegvonalnál vastagabb heget jelent. A fokozott kollagén termelődés eredményezi kialakulását. A hipertrófiás heg a bőrből kiemelkedő duzzanat a heg lefutásának megfelelően, melynek színe élénkebb, mint a környezetéé. Nehezen felismerhető átmenettel olvad a környezetébe. Soha nem terjed túl az eredeti seb határain. Felszíne változatos: egyenetlen, dudoros kiemelkedések között besüppedések jellemzik. A hipertrófiás heg nem növekszik, nem nagyobbodik, sőt az idő múltával zsugorodása révén kisebbedik. Idővel megjelenése és állaga javul. A vonalas hipertrófiás hegek esetében a sebszélek feszülése váltja ki a hegburjánzást, addig az égési hipertrófiás hegeknél az irha károsodásának a mélysége és súlyossága a meghatározó.

  • KELOIDOK teljesen különböznek a hipertrófiás hegektől. A magas kiújulási ráta miatt szemimalignus kórképnek számítanak. A keloidképződés emberekre jellemző, állatokban nem fordul elő. A keloid kialakulásának oka ismeretlen. Az orvosi szakirodalomban ezeket a határ nélkül növekvő, amorf, daganatszerűen burjánzó hegtömeget nevezik keloidnak, míg a magyar nyelvben „vadhúsként” terjedt el. A keloidok többfajta megjelenésű hegek, melyek növekvő tendenciája akár tumorszerűvé is válhat. A keloid erősen burjánzó, vastag heg, melynek a határai az eredeti heg határait jelentősen meghaladhatják, folyamatosan növekvő módon. A fibroblaszt sejtek a felelősek a keloidokban képződő nagytömegű, éretlen kollagénrost lerakódásáért. A keloidos hegképződés helye az irhában van, ahol egy élettelen kollagén massza alakul ki a rossz vérellátása miatt, melyre jellemző a kontroll nélküli, szabályozatlan, hatalmas mennyiségben termelődő mátrix. Keloid kialakulhat banális bőrfüggelék gyulladás, műtéti metszések után, balesetek, apró bőrsérülések vagy égések következtében, de előfordulhat testékszerek behelyezését követően is. Gyakori az oltások helyén, vagy a mellkason pattanások heges gyógyulása után. Ritka esetben a keloid spontán is kialakulhat. A keloid nem rosszindulatú tumor, így nem veszélyes, de kozmetikai problémán túl a tömött tapintattal, kellemetlen húzó érzéssel, viszketéssel esetleg fájdalommal is járhat. Esztétikailag is zavaró, mivel megjelenése vízcseppszerű, éles határral emelkedik ki a környezetéből és vaskos, sötét színű. Minden életkorban előfordulhat, de leginkább 10-20. életév között jelentkezik, férfiban és nőben egyaránt. Sötétebb bőrűeken gyakrabban fordul elő. A testfelületen bárhol kialakulhat keloidos heg, de vannak helyek, ahol gyakrabban számíthatunk előfordulására: a tarkónál, a szegycsontnál, a válltájéknál vagy a fülcimpán.

Elképzelhető, hogy a heg kezdetben ígéretesnek tűnik, de hónapokkal később, a kiszámíthatatlan sebgyógyulási folyamatok miatt kedvezőtlen változásokon megy keresztül. A heggyógyulási folyamatok miatt célszerű minimum egy évet várni a hegkorrekcióval, mivel a heg minősége ezen idő alatt javulhat. Akár két év is eltelhet a teljes változásig. A túlzott sietség, még hátrányosabb helyzetbe is hozhatja a pácienst.

Amennyiben a páciens elvárásai reálisak és a plasztikai sebész is egyetért a problémával, revíziós műtétre lehet szükség. Az ilyen műtétek mindig bonyolultabbak, nehezebbek, mint az első műtét, mivel a műtéti terület már nem érintetlen. A lágyrészek hegesebbek, így a vérellátásuk sem tökéletes. A szövetek egy része deformált vagy akár hiányozhat, más részük előnytelen helyen vagy helyzetben található. Mindezek miatt a műtét általában hosszabb is.

Atrophiás vagy hypertrophiás heg esetén több esélyünk van eredményes hegkorrekcióra, de a keloidok kezelése igen problémás. Keloid jelenlétében az ismételt kimetszésnek az esetek jelentős részében nincs értelem, mert valószínű, hogy ismét keloid keletkezik, illetve a heg még nagyobb is lesz az reviziós hegkorrekció után. Azonban a keloidba adott szteroid gyors terápiás választ vált ki a heg belsejében, ahol a gyógyszer a keloidban lévő sejtes elemek aktivitásának jelentős csökkentéséhez vezet.

Bővebben a kóros hegekről a „Kóros hegek, atrófiás, hipertrófiás hegek, keloidok és kezelési lehetőségeik” fejezetben lehet tájékozódni.

A bőrkimetszéssel gyakran együtt alkalmazott beavatkozások

Érképletek lézeres kezelés

Vírusos szemölcsök lézeres kezelése

Pácienseink mondták

Kiemelés a véleményből

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Donec dictum erat est. Mauris porta erat sed est lobortis, vel dapibus nulla ultricies. Aliquam sit amet dolor risus. In pellentesque, felis quis ullamcorper viverra, nibh nunc sagittis velit, quis facilisis metus mauris maximus est. Nulla id justo et felis pretium suscipit at in dui. Pellentesque commodo, ipsum non condimentum ornare, mi tellus tristique lacus, at aliquet lacus velit sed nibh. Curabitur dignissim, sem vitae venenatis commodo, neque arcu tempus nulla, suscipit lacinia neque justo eget augue. Aliquam maximus risus sed mi molestie pretium. Maecenas porttitor eros non ullamcorper luctus. Donec ac est neque. Nullam sagittis finibus est in elementum. Maecenas dolor risus, ultrices non ligula non, convallis feugiat nisl.

In tristique elit ac nibh maximus lobortis. Nullam tristique ante id ligula lobortis ullamcorper. Nullam porta sapien vel dui aliquet, ac luctus lectus scelerisque. Integer vehicula orci a gravida vulputate. Etiam nisi nisl, venenatis in tincidunt non, luctus eu urna. Aliquam rutrum metus sed varius mollis. In mi est, viverra eget arcu eu, volutpat efficitur ligula. Maecenas neque ipsum, viverra eget neque fermentum, lacinia volutpat urna. Proin quam turpis, bibendum ac hendrerit sed, dignissim sed nulla. Sed id massa sed nisl dapibus vehicula. Sed interdum, velit eget malesuada eleifend, massa odio malesuada arcu, et egestas turpis orci et ex.

– Minta Zsuzsanna, a beavatkozás jellege