Vírusos szemölcsök

Read so far

Vírusos szemölcsök

A szemölcsök döntő többsége ártalmatlan, azonban mégis igen zavaró. Egyes szemölcsök csoportosan helyezkednek el ( ún.: mozaik szemölcsök ), mások elkülönülten, önmagukban. A szemölcsöket elhelyezkedésük és alakjuk szerint osztályozzák.

VERRUCA VULGARIS

Hétköznapi nevén a közönséges szemölcs csaknem mindenkinek előfordul a bőrén élete folyamán, általában egyenetlen felszínű, tömött tapintatú növedék formájában. Kerek vagy szabálytalan alakú; szürke, sárga vagy barna; átmérője rendszerint 1 cm-nél kisebb. Általában olyan testtájékon jelenik meg, melyeket gyakran érhet sérülés, mint amilyenek a térdek, az arc, az ujjak és a körmök körüli terület ( periungualis szemölcs ). A talpi szemölcsök a talpon helyezkednek el, ahol a járáskor létrejövő terhelés hatására ellapulnak; megvastagodott bőr veszi őket körül. Hajlamosak keménnyé, lapossá, érdes felszínűvé és jól körülhatárolttá válni. A fonalszerű szemölcsök hosszú, keskeny, apró növedékek, melyek általában a szemhéjon, arcon, nyakon vagy az ajkakon helyezkednek el. A lapos szemölcsök gyermekeken és fiatal felnőtteken gyakoriak. Általában csoportosan az arcon és a kézfej háti részén helyezkednek el puha, sárgásbarna, rózsaszín vagy hússzínű foltok formájában. Férfiak esetében a szakáll, nőkön a lábszár területén szintén gyakran jelennek meg, ahol a borotválkozás miatt könnyen szétterjedhetnek.

CONDYLOMA ACUMINATUM

A hegyes függöly ( condyloma acuminatum ) a hímvesszőn, a végbél körül, a női külső nemi szerveken, a hüvelyben és a méhnyakon jelenik meg. Szabálytalan, egyenetlen felszínű növedék, mely gyakran apró, karfiolszerű formát ölt. Rendelőnkben a modern CO2 lézert alkalmazzuk sikerrel a vírusos szemölcsök kezelésében már hosszú ideje. A külső nemi szerven kialakult condyloma acuminatum szexuális úton terjed.

HERPES SIMPLEX VIRUS – AJAKHERPESZ

A herpes simplex vírus ( HSV ) fertőzés a bőrön és a nyálkahártyákon idéz elő ismétlődő jelleggel kicsi, fájdalmas, folyadékkal telt hólyagokat. A HSV-1 az ajakherpesz ( herpes labialis ) és a szemen a szaruhártya-herpesz ( herpes simplex keratitis ) szokásos kórokozója. A fertőzés átadható a bőrelváltozások közvetlen érintésével és néha az idülten fertőzött emberek szájáról a fellángolások közötti ( tünetmentes ) időszakokban is. A HSV-fertőzés apró hólyagokat okoz a bőrön és a nyálkahártyákon. Miután a hólyagosodás lezajlott, a vírus, szunnyadó állapotban marad abban az idegsejtcsoportban ( ganglionban ), amelyik a fertőzött területet idegekkel ellátja. A vírus időről időre újra működésbe lép, szaporodni kezd és az idegrostokon eljut a bőrhöz, ahol ismételt hólyagokat kelt, néha övszerűen. A vírus olykor megjelenhet a bőrön vagy a nyálkahártyákon akkor is, amikor ott hólyag nem mutatkozik. Látens HSV-fertőzés fellángolását az ajkon és a nemi szerveken kiválthatja láz, havi vérzés, érzelmi megrázkódtatás vagy a védekező rendszerünk gyengülése. Ajakherpeszt előidézhet fogászati beavatkozás vagy az ajkakat érő túlságosan erős napsugárzás. A kiváltó ok gyakran nem is ismert. A szájban az első HSV-fertőzés általában a szájüreg nyálkahártyáján kelt fekélyeket. Egyidejűleg a beteg rendszerint rosszul érzi magát, láza, fejfájása és testszerte fájdalmai vannak. A szájban 10-14 napig tartanak a fekélyek, és sokszor nagyon súlyosak, az evést és az ivást kellemetlenné teszik. Olykor a szájüregben zajló első fertőzés egyetlen tünete az íny duzzanata; néha semmilyen tünet sincs. A szájüregi herpeszfertőzés leginkább a gyermekek betegsége. A száj HSV-fertőzésének fellángolása az ajakherpesz. Jellemzően az ajkak sebesednek ki. Kezdetben bizsergés érezhető, mely pár óráig tarthat, majd ezt vörösség és duzzanat követi. Többnyire folyadékkal telt hólyagok képződnek, és felszakadva kifekélyesednek. A fekélyeken hamar var keletkezik. Egy hét múlva a var leesik, és a fellángolásnak vége. Kevésbé gyakori, hogy a bizsergés és a vörösség nyomán nem alakulnak ki hólyagok. Olykor herpeszes sebekből álló kis csomók képződnek az ínyen vagy a szájpadláson; ezek is körülbelül egy hétig tartanak, majd elmúlnak.

VÍRUSOS SZEMÖLCSÖK KEZELÉSE

A kezelésben különböző kenőcsök, a herpeszvírusok szaporodását gátló gyógyszerek mellett kis energiájú lézerfénnyel vagy elektromos árammal történő kezelés is lehetséges. A hatás lényege az, hogy a nagyon alacsony intenzitású lézerfény vagy kezelőáram kedvezően befolyásolja a kezelt parányi bőrfelület vegyhatását, mely nem kedvez a herpeszvírusok szaporodásának. Így gyógyszerek és kenőcsök nélkül is gyorsabban gyógyulhat a herpesz.